Pomurje

Bioterme Mala Nedelja

Hotel in termalni park Bioterme ležita sredi neokrnjene narave med gozdovi, pašniki, griči in vinogradi. Energijo za svoje delovanje pridobiva iz virov, ki ne obremenjujejo okolja. V celoti se ogreva s termalno vodo, poleg tega pa s sončnimi celicami skrbi za lastno proizvodnjo električne energije. Zgrajen je po standardih eko marjetice (evropski znak za okolju prijazne turistične namestitve), s svojo ponudbo in usmeritvijo pa v celoti sledi trendom trajnostnega razvoja turizma.

Slovenščina

Terme Banovci

Panonsko nižino, kamor sega severovzhodni del Slovenije, je pred več kot 60 milijoni let prekrivalo panonsko morje, danes pa je to območje na gosto posejano s termalnimi vrelci. Enega od njih so »ujeli« v Banovcih – in to je spodbudilo začetke razvoja turizma, ki danes dajejo pečat celotnemu kraju.

Zdravilna termo mineralna voda, ima na izviru 1700 m globoko od 58 do 60 stopinj Celzija in je zelo bogata s fluoridom.

Slovenščina

Zdravilišče Radenci

Vrelce v Radencih so odkrili leta 1833 in to je bil povod za razvoj zdravilišča, ki je skupaj z mineralno vodo »treh src« kmalu zaslovelo po vsem svetu. Vodo so dostavljali celo na cesarski dvor na Dunaju in papežem v Rim.

Radenci so eden redkih zdraviliških krajev v Evropi, ki se ponaša kar s štirimi naravnimi zdravilnimi dejavniki: mineralno in termalno vodo, zdravilnim blatom in blagim podnebjem – v povprečju 253 sončnih dni na leto. Po vsebnosti ogljikovega dioksida se voda iz Radencev uvršča med najbogatejše mineralne vode v Evropi.

Slovenščina

Terme 3000 – Moravske Toplice

Moravske toplice sodijo med mlajša zdravilišča v Sloveniji. Na vročo vodo so iskalci nafte in plina naleteli v šestdesetih letih na globini 1175 do 1467 m.

Črna hidrogenkarbonatna voda z natrijevim kloridom je s svojimi 72 °C pri izviru redkost tudi v svetovnem merilu. Je motnega videza, slanega okusa, rahlo diši po nafti in vsebuje v nestalni obliki prisoten prosti in vezani ogljikov dioksid. Po kemičnih in fizikalnih lastnostih jo uvrščamo med hipertonične in hipertermalne mineralne vode.

Slovenščina

Terme Lendava

Leta 1965 so v Petišovcih, ki so od Lendave oddaljeni le 2 km, pri iskanju in vrtanju domnevnega naftnega polja naleteli na toplo vodo. Po rezultatih fizikalno kemijskih analiz in kliničnih študij, je Republiški komite za zdravstveno in socialno varstvo vodo 1981. leta proglasil za naravno zdravilno sredstvo.

Slovenščina