pitna hladna mineralna voda

Medical Center Rogaška

Zdravilišče Rogaška, ki v javnosti že od leta 2008 nastopa z imenom Medical center Rogaška, je največje in najstarejše slovensko zdravilišče. Legenda pravi, da je zdravilni rogaški vrelec nastal po naročilu Apolona, boga sonca, ki je ukazal krilatemu konju Pegazu, naj na kraju med Rogatcem in Sv. Križem udari s kopitom in odpre rogaški vrelec, ki bo ljudem pomagal do ozdravitve. Sicer pa so zdravilne učinke mineralne vode začeli odkrivati že zelo zgodaj. Že leta 1579 je slavni alkimist Leonhardt Thurneysser izdelal in v svojem delu Pison objavil prvo analizo rogaške vode.

Slovenščina

Zdravilišče Radenci

Vrelce v Radencih so odkrili leta 1833 in to je bil povod za razvoj zdravilišča, ki je skupaj z mineralno vodo »treh src« kmalu zaslovelo po vsem svetu. Vodo so dostavljali celo na cesarski dvor na Dunaju in papežem v Rim.

Radenci so eden redkih zdraviliških krajev v Evropi, ki se ponaša kar s štirimi naravnimi zdravilnimi dejavniki: mineralno in termalno vodo, zdravilnim blatom in blagim podnebjem – v povprečju 253 sončnih dni na leto. Po vsebnosti ogljikovega dioksida se voda iz Radencev uvršča med najbogatejše mineralne vode v Evropi.

Slovenščina

Thermana Laško

Znani alkimist Thyrneisen je vrelce v Laškem že leta 1572 opisoval v svojih raziskavah. Zdravilišče Laško deluje od leta 1854, prve sodobne analize pa nosijo datum 1860. Vse do leta 1953 so v zdravilišču zdravili najrazličnejše bolezni in motnje, za katere so izkustveno ocenjevali, da jih terapije blažijo, takrat pa so na pobudo ortopedske klinike in zdravstvenega ministrstva v Ljubljani ustanovili Zavod za medicinsko rehabilitacijo Laško. Odtlej je bilo zdravilišče namenjeno zdravljenju vojnih invalidov in posameznikom z okvarami in prizadetostjo gibal.

Slovenščina