termalna

Rimske Terme

Rimske terme so bile prvič pisno omenjene v Oglejski listini leta 1486, zares pa so zaživele po letu 1840, ko jih je kupil tržaški veletrgovec Gustav Adolf Uhlich, ki se je pred tem tam zdravil in ozdravel.

Po letu 1848 so Rimske terme obiskali številni ugledni gostje, kot so angleška princesa in pruska prestolonaslednica Viktorija, Napoleonova sestra, princesa Murat, avstrijski književnik Franz Grillparzer, srbski književnik Vuk Karađžić, cesar Ferdinand, nadvojvoda Janez in številni drugi.

Slovenščina

Terme Zreče

Zdravilišče Zreče in Klimatsko turistični center Rogla delujeta kot temeljni del turističnega programa Unior d.d. Naravni zdravilni faktor na Rogli je klima – sklep o tem je, na podlagi desetletnih opazovanj in meritev, sprejelo ministrstvo za zdravje, naravni faktor v Termah Zreče pa je akrotermalna voda. Akratotermalna zdravilna voda z visoko vsebnostjo kalcija, magnezija, hidrogenkarbonata, temperature 34,5 °C na izviru, je verificiran zdravilni dejavnik, ki je izjemnega pomena v postopkih balneo rehabilitacije.

Slovenščina

Terme Topolšica

Ob jugovzhodnem vznožju hriba Lom je že v 16. stoletju iz zemlje privrela voda – in od takrat je termalni vrelec v dolino Toplice privabljal vse ki so cenili moč naravnega. Danes je Zdravilišče Topolšica programsko usmerjeno v rehabilitacijo in zdravljenje bolezni in poškodb gibalnega ter živčno-mišičnega sistema.

V postopke rehabilitacije in zdravljenja je kot osnovni dejavnik vključena hipotermalna voda s temperaturo 32 °C.

Slovenščina

Terme & Wellness Lifeclass Portorož

Kot priznano zdraviliško mesto je Portorož zaslovel že v 13. stoletju, ko so benediktinci iz samostana Sv. Lovrenca pričeli z morsko vodo in slanico zdraviti revmatizem, prekomerno telesno težo in vodenico. Kmalu so začeli uvajati tudi metodologijo zdravljenja z naravnimi zdravilnimi dejavniki iz Sečoveljskih solin. Pri tem so se opirali na izkušnje romarjev, ki so se sami zdravili tako, da so se mazali z blatom, se sončili in zatem kopali v solinski vodi.

Slovenščina

Terme Olimia Podčetrtek

Ustno izročilo pravi, da so baroni iz Miljane imeli svoje kopališče v Harinih Zlakah že pred štirimi stoletji, domačinke pa so v toplem bistrem potočku bose prale perilo tudi v najhujših zimah. Topla voda je učinkovito odpravljala bolečine v nogah – z njeno pomočjo pa so se hitro in brez gnojenja celile rane.

Slovenščina

Terme Ptuj

Na Ptuju, najstarejšem slovenskem mestu, ki leži med vinorodnimi Slovenskimi goricami in Halozami, so se razvile ene najmlajših slovenskih term. Naravna voda prihaja iz globine 1065 m in pronica skozi več vodo propustnih peščenih slojev.

Slovenščina

Terme 3000 – Moravske Toplice

Moravske toplice sodijo med mlajša zdravilišča v Sloveniji. Na vročo vodo so iskalci nafte in plina naleteli v šestdesetih letih na globini 1175 do 1467 m.

Črna hidrogenkarbonatna voda z natrijevim kloridom je s svojimi 72 °C pri izviru redkost tudi v svetovnem merilu. Je motnega videza, slanega okusa, rahlo diši po nafti in vsebuje v nestalni obliki prisoten prosti in vezani ogljikov dioksid. Po kemičnih in fizikalnih lastnostih jo uvrščamo med hipertonične in hipertermalne mineralne vode.

Slovenščina

Terme Lendava

Leta 1965 so v Petišovcih, ki so od Lendave oddaljeni le 2 km, pri iskanju in vrtanju domnevnega naftnega polja naleteli na toplo vodo. Po rezultatih fizikalno kemijskih analiz in kliničnih študij, je Republiški komite za zdravstveno in socialno varstvo vodo 1981. leta proglasil za naravno zdravilno sredstvo.

Slovenščina

Thermana Laško

Znani alkimist Thyrneisen je vrelce v Laškem že leta 1572 opisoval v svojih raziskavah. Zdravilišče Laško deluje od leta 1854, prve sodobne analize pa nosijo datum 1860. Vse do leta 1953 so v zdravilišču zdravili najrazličnejše bolezni in motnje, za katere so izkustveno ocenjevali, da jih terapije blažijo, takrat pa so na pobudo ortopedske klinike in zdravstvenega ministrstva v Ljubljani ustanovili Zavod za medicinsko rehabilitacijo Laško. Odtlej je bilo zdravilišče namenjeno zdravljenju vojnih invalidov in posameznikom z okvarami in prizadetostjo gibal.

Slovenščina

Terme Šmarješke Toplice

Omenjena so že v 17. stoletju v Valvazorjevih delih, blagodejna klima pa dopolnjuje zdravilne učinke vrelca, kjer ima voda 32 °C in je oplemenitena z ogljikovim dioksidom, magnezijem in kalcijem. Terme ležijo sredi gozdov in travnikov, zdravilne učinke termalnega vrelca dopolnjujeta 
blaga klima in lepa narava.

Zaradi svoje ionske sestave in temperature je termalna voda zelo uporabna kot dopolnilo kompleksnih rehabilitacijskih programov.

Slovenščina