... se je pričela z lastno izkušnjo. Njegovo učenje je povezano z boleznijo, ko je kot 24 letnik zbolel zaradi pljučne tuberkuloze – brez upanja po ozdravitvi.
»Če komu pri zdravljenju bolnikov Sebastian Kneipp |
V knjigi doktorja Hahna je bral o »moči in delovanju sveže vode«. Navdušenje ga je v celoti prevzelo, a ni ostalo le pri tem – z vztrajnostjo in vero v uspeh si je po enem letu utrjevanja z vodo povrnil zdravje. Takrat še študent teologije (1849) se je dva do tri-krat tedensko napotil do 45 minut oddaljene reke Donave, skočil v vodo in se nato po isti poti vračal nazaj. Po svoji čudežni ozdravitvi je Kneipp začel eksperimentirati s kopelmi in na podlagi svojega uspeha je izdelal sistem zdravljenja z vodo. Razširil ga je med ljudi, med katerimi je požel neverjeten odziv. Najbolje poznana je uporaba vode, čeprav je Kneipp razvil celovit sistem zdravljenja. Ta celota zajema celoten odnos do življenja in temelji na petih osnovnih principih (načelih).
Ob terapiji z vodo je zelo pomembno gibanje (gibalna terapija), zdravljenje po načelih naravne zeliščne medicine in zdrava prehrana. Zadnje in zelo pomembno je načelo skromnega, redoljubnega in naravi prijaznega načina življenja.
Gibalna terapija daje podporo vodni terapiji, pomeni uživanje v gibanju v neokrnjeni naravi, v vseh oblikah telesnih aktivnosti: pohodništvo, nordijska hoja, lokostrelstvo, telovadne vaje in razne športne aktivnosti, odvisno od nagnjenosti in želja posameznika.
Zeliščarstvo je pomemben sestavni del Kneippove terapije in temelji na znanju srednjeveške samostanske medicine. Propagira uživanje naravnih zelišč (arnika, baldrijan, kamilica, ognjič), aplikacijo zeliščnih kopeli in uživanje zeliščnih čajev, služi preventivi in odpravlja manjše zdravstvene težave.
Z načeli zdrave prehrane je mišljeno uživanje zdrave, industrijsko neobdelane polnovredne, biološko pridelane hrane. V marsikaterem smislu se ujema z modernimi načeli kulinarične ponudbe. Biti mora tudi raznolika in seveda zmerna.
Terapija reda predstavlja izvajanje redne vzgoje ljudi s ciljem osvojiti vrednote zdravega načina življenja, od zgodnje mladosti vse do pozne starosti. Kneipp izhaja iz človekove potrebe po menjavanju in uravnovešenju notranjih stanj, posebej napetosti in sproščanja.
Dandanes nemalokrat slišimo »Kneipp je out!«, kakor trde predvsem nekateri oleseneli lastniki SPAjev, toplic in termalnih centrov. Takšno stališče tudi pojasnjuje zanemarjanje najznamenitejšega vodozdravca in hidropata (kakor se je sam rad imenoval) v sedanjem času. Prav Kneipp pa je s svojimi načeli hidroterapije dosegel presenetljivo dobre rezultate, ki so pripomogli, da je prav njegova hidroterapija priznana tudi s strani uradne medicine (za razliko od nekaterih alternativnih metod zdravljenja), čeprav še zmeraj niso znanstveno utemeljeni vsi njegovi postopki.
Danes lahko srečamo veliko zdravnikov in terapevtov, ki prisegajo na dolgoletne izkušnje in dobre rezultate uporabe vodnih terapij pri vročici, težavah s prekrvitvijo, pri kroničnih bolečinah, nespečnosti ...
Dandanes tudi vemo, da s hidroterapijo izrabljamo nekaj fizikalnih lastnosti vode: da dobro obdrži toploto ali hlad, da je telo v vodi lažje, da se mišičje dobro sprošča, da je koža v vodi voljna... Zdravljenje z vodo tudi po današnjih kriterijih pomaga pri: izboljšanju napetosti in barve kože, izboljšanju krvnega obtoka, pri razstrupljanju skozi kožo, sproščanju, pri krepitvi imunskega sistema.
Kneipp je v terapiji izkoriščal predvsem vse termične učinke vode - mehanično, kemično in električno delovanje je manj pomembno. Voda je dober prevodnik toplote z veliko toplotno kapaciteto, ima dober stik s površino telesa in predstavlja idealen medij za aplikacijo termičnih dražljajev.
»Čim mrzlejša je voda, tem boljša je, tem boljši je učinek. Jaz sem se že mnogo kopal v vodi, ki je imela primešan sneg in sem to tudi drugim nasvetoval. Res, da te prvič nekoliko strese, greš pa zato drugič toliko srečnejši vanjo, ker se prepričaš, da najmrzlejša voda najhitreje razvije najprijetnejšo toploto. Torej: najmrzlejša voda je najboljša!« (Sebastian Kneipp)
Za hojo po vodi, trati in kamnih v začetku raje izkoristite poletje. Razburljiva hoja po snegu naj še počaka – za začetnika ni najbolj primerna. Kneipp je namreč izrecno poudarjal hojo po sveže zapadlem snegu ali po takem, ki še nikoli ni zamrznil. Če je sneg že prenašal mraz 10 do 20 stopinj minusa, je za človeško telo preveč mrzel. S tolikšnim mrazom se narava ne more uspešno boriti. To je potrebno upoštevati - da se ne bi našel kdo, ki bi v pretirani skrbi za svoje telo hodil po zamrzlem snegu in dobil hude ozebline.
Hoja po vodi, mokri travi in mokrih kamnih ali celo po snegu (po Kneippu) utrjuje telo in je za začetnike zelo primerna. Če bi več hodili bosi, bi bilo morda res manj težav s ploskimi nogami, pa tudi manj težav z mrzlimi nogami in rokami, ki so lahko posledica slabše prekrvitve.
Voda v hidroterapiji zato služi kot medij za tople in hladne dražljaje, ki nato preko kože delujejo na celo telo, predvsem na vegetativni živčni sistem. Ta ni pod kontrolo naše volje, pod njegovim nadzorom pa sta prebava in žilni sistem. Zanimivo je, da se ob polivanju kolen s hladno vodo pospeši prekrvitev v rokah, po topli kopeli nog se razširijo krvne žile znotraj nosne sluznice. Torej lahko empirično ugotovimo, da termični dražljaji delujejo splošno in ne le lokalno, saj se enako-smiselne reakcije preko receptorjev prenašajo na določene druge (tudi notranje) organe. Zato se pri draženju kože goleni dražljaj prenaša na organe v mali medenici (mehur, rodila, prostate, spolovila in rektum), istočasno pa tudi v nosno-žrelno votlino. Koža zgornjih udov je povezana z organi prsnega koša (srce, pljuča), koža predela desne lopatice vpliva na jetra in žolčnik.
Vodne kure Sebastiana Kneippa zato v prvi vrsti pomenijo izziv in trening za ožilje, pri tem tudi spodbujajo prekrvitev. S pomočjo vode se ustvari gibanje, tudi pritisk, s pomočjo vode pozitivno vplivamo predvsem na dihanje in obtočila. Tak trening je izvrstno sredstvo za preventivo pred (prezgodnjim) poapnenjem žil.
Znanstveno dokazano je tudi pozitivno delovanje saune, ki krepi imunski sistem. Vendar: izboljšana zaščita proti virusom in bakterijam ni posledica znojenja, temveč je posledica dražljaja hladne vode, ki sledi po sauni v obliki tuširanja, polivanja ali potopitve v hladno vodo. Hladna voda stimulira krvni obtok, krepi žilni sistem, niža krvni pritisk in izboljša dihanje.
»Španski plašč po Kneippu« Španski plašč je Kneipp poimenoval
|
Kneippove kure delujejo tudi kot preventiva pred stresom. Hladna voda pomeni dražljaj za nadledvično žlezo, da sproži izločanje kortizona, ki je predhodnik kortizola (hormon stresa). Po nekaj tednih polivanja s hladno vodo se razporeditev kortizona v telesu bistveno spremeni – toleranca na stres raste.
Znake (simptome), ki kažejo na veliko količino strupov v telesu, bi danes po Kneippu opisali kot: otrdeli sklepi, um postaja dolgočasen ali pa se pojavi apatija, oteženost po jedi ali nenavadna utrujenost, imunski sistem je oslabljen, zato se prej prehladimo, dobimo gripo, alergijo, astmo, smo omotični, se rahlo tresemo, imamo bolečine v mišicah, solzne in občutljive oči, stiska nas v glavi, prsih, jezik je obložen, grlo je boleče, koža manj sije in je bolj mastna. Vse te težave in tudi marsikatere druge, lahko v veliki meri odpravimo sami – z najcenejšo terapevtko na svetu. Je edinstvena, je spojina kisika in vodika, je voda.